A tatárjáráshoz kapcsolódó kincsleletek és környezetük
Újabb régészeti eredmények a tatárjárás kutatásában
Műhelybeszélgetések
2021. november 22, hétfő, 17.00-19.00
A tatárjáráshoz kapcsolódó kincsleletek és környezetük
Program:
Laszlovszky József (CEU): A tatárjárás eseményeinek történeti rekonstrukciója és a kincsleletek – bevezető gondolatok
Rácz Tibor Ákos – Nagy Balázs (Ferenczy Múzeumi Centrum ): Tatárjáráskori kincslelet Ceglédbercelen
K. Németh András(Wosinsky Mór Megyei Múzeum, Szekszárd): A tatárjáráshoz kapcsolható Tolna megyei leletek és lelőhelyek
Felkért hozzászóló: Tóth Csaba (Magyar Nemzeti Múzeum)
Hozzászólások, vita
A műhelybeszélgetés az alábbi Zoom-linken érhető el: https://ceu-edu.zoom.us/j/97719372172?pwd=RitEcTM1TGhTVVFmbFhuMEdrL1M4Zz09
Facebook esemény: https://www.facebook.com/events/179743991032849/
Régészeti műhelybeszélgetések
Az utolsó két évtized áttörést hozott a tatárjárás vizsgálatában és a rendelkezésre álló új forrásanyag nagyságrendekkel növekedett meg. Ezen belül is a régészeti feltárások, kutatások és felfedezések jelentős mértékben alakították át a tatárjárás eseményeinek és korszakának kutatását az elmúlt években. 2018-ban egy új kutatási program indult, amely számos intézmény és tudományterület bevonásával, a szakemberek széles csoportjának közreműködésével kutatja „A tatárjárás Magyarországon és a mongol hódítás eurázsiai összefüggései” témát, az NKFIH támogatásával (projektszám 128880). Ennek keretében az időről időre megrendezett hazai és nemzetközi konferenciák mellett azt is fontosnak tartjuk, hogy egy-egy szakma képviselői és az adott tudományterület eredményeit követő szélesebb közönség is megismerhesse a legfrissebb kutatási eredményeket.
A program kezdete óta rendszeresen megszervezett nyilvános előadások mellett most egy műhelybeszélgetés sorozatot is elindítottunk, amelynek keretében a legújabb régészeti leleteket és az azokhoz kapcsolódó más tudományterületek eredményeit mutatjuk be a havonta megrendezendő programokban. Egy-egy beszélgetés során 3-4 szakembert kérünk fel, hogy mutassák be legújabb kutatásaikat és szóljanak hozzá a bemutatott témákhoz.
A beszélgetéseket a járványhelyzettől függően élőben is szeretnénk majd megrendezni, de az első beszélgetésekhez az internetes online formát választottuk. Ez egyben azt is lehetővé teszi, hogy olyan kollégáink is részt tudnak venni a programon, akik a nagyobb távolság, vagy az éppen most folyó terepmunkák miatt nem tudnának eljönni a beszélgetésre. Ugyanakkor, ha a járványhelyzet megengedi, akkor személyes találkozókat is tervezünk, úgy, hogy az esemény online is követhető legyen.
Az első alkalomra 2021 október 25-én került sor, témája az Egyházi épületek kutatása és a tatárjárás régészeti nyomainak vizsgálata volt. A következő beszélgetéseket általában havonta egy alkalommal szervezzük meg.